O autorze
Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, doktorka nauk prawnych, radczyni prawna, legislatorka. Od 1999 roku angażuje się w działania na rzecz praw człowieka. Od 2002 pracuje w administracji publicznej.

Coraz częściej w różnych miastach Polski dochodzi do przypadków stosowania przemocy

foto: Klinika Rządzenia
W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w nazistowskich Niemczech dziesiątki Żydów straciło życie, a wielu innych zostało rannych. To tzw. Noc Kryształowa, do której doprowadziła nienawiść.

Od 1992 roku rocznica Nocy Kryształowej to Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Każdego roku w dniu 9 listopada pamiętajmy o tych dramatycznych wydarzeniach, pamiętajmy, aby nie popełnić błędów przeszłości.

Bo, jak pokazują statystyki Prokuratury Krajowej, coraz częściej w różnych miastach Polski dochodzi do przypadków stosowania przemocy często spowodowanych jedynie tym, że pokrzywdzeni posługują się obcym językiem lub wyznają inną religię, że wyróżniają się wyglądem lub jedynie w świadomości sprawcy przynależą do „obcej” grupy.

Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar, konsekwentnie apeluje o stanowcze reakcje organów władzy na mowę nienawiści i przestępstwa motywowane uprzedzeniami. Apeluje także o solidarność z narażonymi na dyskryminację i przemoc. Bo wspierając ofiary ataków motywowanych uprzedzeniami, reagując na mowę nienawiści, wyrażamy sprzeciw wobec czynów i słów, które krzywdzą innych.

dr Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...