O autorze
Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, doktorka nauk prawnych, radczyni prawna, legislatorka. Od 1999 roku angażuje się w działania na rzecz praw człowieka. Od 2002 pracuje w administracji publicznej.

Doświadczają mowy nienawiści i przemocy psychicznej i fizycznej. #Stoptransfobii

foto: pl.pinterest.com
W listopadzie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych, upamiętniający ofiary przestępstw motywowanych transfobią, czyli negatywnym stosunkiem lub lękiem względem osób transpłciowych.

Osoby transpłciowe doświadczają mowy nienawiści i przemocy psychicznej i fizycznej, także w Polsce. Zwracał na to uwagę Polsce ONZ-owski Komitet Praw Człowieka, Komitet Przeciwko Torturom oraz Komitet Praw Dziecka – ten ostatni w odniesieniu do transpłciowych dzieci.

Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar kilkakrotnie apelował o nowelizację Kodeksu karnego poprzez rozszerzenie obowiązku ujawniania motywów sprawcy i surowsze karanie za przestępstwa popełniane ze względu na tożsamość płciową ofiary. Obecnie Kodeks karny nie przewiduje przestępstw z nienawiści popełnianych ze względu na tę przesłankę.

Ale potrzebna jest także edukacja. Bo to stereotypy i uprzedzenia prowadzą do niechęci, nienawiści i przemocy. Za szczególnie niepokojące uznajemy w związku z tym wypowiedzi przedstawicieli władz publicznych legitymizujące transfobię i dyskryminację ze względu na tożsamość płciową. Organy władzy publicznej zobowiązane są do podejmowania stanowczych i skutecznych działań przeciwko sprawcom, nie powinny tych zachowań lekceważyć, a tym bardziej pochwalać.


#Stoptransfobii!

dr Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...